Nelegalus intelektinės nuosavybės vartojimas dažnai visuomenėje nėra tapatinamas su nusikalstama veikla. Filmai, elektroninės knygos, muzikos kūriniai, kartais būna parsisiunčiami ir susimokant „piratų“ užvaldytiems interneto tinklapiams. Antipiratines technologijas kuriančios įmonės „Muso“ atlikto tyrimo duomenimis, Lietuva užima antrąją vietą pasaulyje pagal apsilankymus piratiniuose tinklalapiuose.. Apskaičiuota, jog per metus Lietuvoje prieinamose nelegaliose platformose vienas vartotojas vidutiniškai apsilanko 269 kartus, o vienas didžiausių piratinių tinklapių Lietuvoje 2017 m. uždirbo 2,4 mln. eur. nelegalių pajamų.
Dažnai autorių teisės būna pažeidžiamos dėl paprasčiausio nežinojimo, todėl norint keisti situaciją Lietuvoje, svarbu ne tik suteikti geras sąlygas legaliam intelektinio turto vartojimui, bet ir ugdyti visuomenės sąmoningumą.
Šiais metais „AVAKA“ prisijungė prie Britų tarybos ir „Meno avilio“ medijų raštingumo projekto „Dideli maži ekranai“, LR kultūros ministerijos dalinai finansuojamos autorių teisių programos. Programos metu „AVAKA“ atstovai lankėsi Lietuvos mokyklose ir su mokytojais bei mokiniais diskutavo autorių teisių klausimais.
Apie teises ir jų situaciją Lietuvoje bei Lietuvos mokyklose prakalbo „AVAKA“ atstovė ir paskaitų mokyklose lektorė Simona Mikėnaitė. Ji teigia, jog mokyklose vis dar trūksta nuoseklios medijų edukacijos. Dažnai patiems mokytojams tenka susigaudyti informacijos platybėse ir atsakyti į klausimus, kaip ugdymo procese naudoti intelektinį turtą nepažeidžiant autorių teisių. O situacijų yra pačių įvairiausių: pradedant paprasčiausiu kūrinių naudojimu pamokose, mokyklos renginiuose ar namuose, baigiant pačių mokinių kaip kūrybos teisėmis.
Simonos Mikėnaitės teigimu mokytojams šiuo atveju aktualu „žinoti“ ir teorinę dalį, kurią galėtų perduoti ir mokiniams. Mokytojai kartais suabejoja ar formuodami mokiniams užduotis neskatina nelegalaus turinio vartojimo, ar naudodami pačių mokinių sukurtus kūrinius patys nepažeidžia jų teisių.
Vartotojams, kurie nori įsitikinti, ar puslapis legalus ar ne, Simona Mikėnaitė siūlo įvertinti puslapio visumą: ar yra nurodytas konkretus juridinis asmuo, kuriam priklauso puslapis, ar yra nurodyta, kam priklauso teisės į turinį ir panašūs rodikliai.
Kalbant apie intelektinį turtą, pirmiausia reiktų žinoti, jog jei jis ir yra neretai fiziškai neapčiuopiamas, tačiau vis dėlto turtas. Bet koks kūrinio panaudojimas reikalauja leidimo iš autoriaus arba jo teisių turėtojo – autorius, sukūręs kūrinį, turi teisę leisti arba neleisti naudoti šį intelektinį turtą. Finansinis visuomenės atlygis autoriams – galimybė kurti, o visuomenei – galimybė džiaugtis kūrybos rezultatais.
Projektas „Dideli maži ekranai. Medijų raštingumas Lietuvos mokyklose“ yra Britų tarybos kultūrinių ryšių programos, vykdomos visose trijose Baltijos šalyse, dalis. Projektas įgyvendinamas bendradarbiaujant su Ugdymo plėtotės centru, finansuojamas Britų tarybos, Lietuvos kultūros tarybos, Lietuvos Respublikos kultūros ministerijos lėšomis. Projektu siekiama ugdyti Lietuvos mokytojų ir vyresniųjų klasių mokinių medijų raštingumą. Ypatingas dėmesys kreipiamas į audiovizualines medijas ir mokiniams patrauklius medijų produktus (kino filmus, reklamas, kompiuterinius žaidimus, socialinius tinklus, televiziją).