Paieška

naujienos

Vakar, spalio 29 d., Tokijo tarptautiniame kino festivalyje įvyko bendros gruzinų ir lietuvių gamybos filmo „Namme” pasaulinė premjera. Filmas rodomas pagrindinėje konkursinėje programoje, kurioje šiais metais varžosi 15 filmų iš Azijos ir Europos. Festivalio žiuri pirmininkauja amerikiečių aktorius Tommy Lee Jones, ją taip pat sudaro belgų režisierius Martinas Provost, Irano režisierius, scenaristas ir prodiuseris Reza Mir-Karimi, japonų aktorius Masatoshi Nagase, kino aktorė, režisierė ir investuotoja Zhao Wei. Spalio 25 – lapkričio 3 dienomis vykstantis Tokijo tarptautinis kino festivalis – vienas svarbiausių Azijos kino renginių.
Naujausias gruzinų režisieriaus Zaza Khalvashio darbas „Namme” – tai šiuolaikinė pasaka, kurioje pinasi poezija ir senovės gruzinių mitiniai motyvai. Gruzijos kalnų kaimelyje teka gydomųjų galių turintis šaltinis. Jį prižiūri Namme – antgamtinių galių turinti mergina, kuri šaltinio vandeniu gydo kaimo gyventojus. Tačiau viskas pasikeičia, kai vietovėje pastatoma hidroelektrinė – šaltinis nustoja tekėti. Remiantis senu papročiu, tik auka gali išgelbėti kaimą.
Kaip teigia filmo režisierius ir scenarijaus autorius Zaza Khalvashi, idėją scenarijui padiktavo senovės gruzinų mitiniai motyvai, susiję su žmogiškąja auka, siekiant išvengti stichinės nelaimės, vėliau taip pat atsispindėję gruzinų literatūroje.
„Moderni civilizacija išstūmė mitologinį požiūrį iš mūsų sąmonės tokiu mastu, kad dabar visą likusią erdvę užima tik pragmatizmas ir racionalizmas. Tačiau net ir dabar yra žmonių, kurie praktikuoja kitokį gyvenimo būdą. Manau, kad mitinis pasaulio supratimas išlieka esminiu, siekiant suprasti reiškinius, kurie negali būti paaiškinami moksliškai ir kurie turi tik vieną kokybę – iracionalumą. Mitinis mąstymas yra autentiška žmogaus prigimties dalis, nes tik jis gali išgelbėti nuo baimės ir beviltiškumo jausmo”, – sako režisierius.
Zaza Khalvashio (g. 1957) filmografijoje – trys ilgametražiai filmai: „Solomonas” (2015, apdovanojimas už geriausią filmą tarptautiniame Tbilisio kino festivalyje), „Miserere” (1996) ir „Ten, kur gyvenu” (1990, specialusis žiuri paminėjimas Monpeljė kino festivalyje). 1977-2004 m. režisierius dirbo kino studijoje „Gruzija-film“, šiuo metu dėsto Batumio valstybiniame menų universitete, yra vienas iš nepriklausomos kino studijos BAFIS įkūrėjų.
Filmą finansuoja Lietuvos kino centras prie Kultūros ministerijos ir Gruzijos nacionalinis kino centras. Tai pirmasis bendras Lietuvos ir Gruzijos projektas.

DALINTIS
susiję straipsniai
This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.