Paieška

naujienos

Vilnius – vienas žaliausių Europos miestų. Tuo nesunku įsitikinti užsukus į bent vieną iš sostinės parkų. Poilsiautojų, sportininkų ir romantikų pamiltos žaliosios miesto erdvės traukia ne tik pačius vilniečius, bet ir filmų bei serialų kūrėjus iš viso pasaulio. Nuo Kvala Lumpūro džiunglių iki išpuoselėtų XIX a. Europos sodų – kinematografiškuosius Vilniaus parkus jau išvydo tūkstančiai žiūrovų visame pasaulyje. Vilniaus kino biuras kviečia mėgautis Vilniaus gamta ir sužinoti, kokie kino projektai čia buvo nufilmuoti.

Anot 21 teritoriją visame Vilniaus mieste prižiūrinčios VšĮ „Vilniaus miesto parkai“ direktoriaus Laimono Čiako, parkuose vykstantiems filmavimams tenka pasiruošti: kartais prisireikia keisti suoliukų ar šiukšliadėžių vietas, kartais – į parkus įsileisti žirgus, iškasti duobes. „Džiugu, kad filmavimo komandos dirba labai profesionaliai ir parkus tausoja – problemų nekyla. Na, o pačius lankytojus į parkus labiausiai traukia poilsio zonos, tai rodo pilnos vaikų žaidimų aikštelės ir pledais nuklotos pievelės. Taip pat įvairiausi renginiai:  Vingio parke vyksta įvairūs koncertai, daug žmonių pritraukia vakarai, kai iš didžiosios pievos kyla oro balionai, Kūdrų parke jau kelerius metus savaitgaliais vyksta muzikiniai piknikai „O‘pieva“, Bernardinų sode kasmet vyksta „Skamba skamba kankliai“ festivalis, nemokami Kristupo festivalio koncertai, Ozo parke galima pamatyti kriketo varžybas, Pasakų parke veikia šviesų projekcijos – sutemus čia atgimsta 10 šviečiančių Vilniaus legendų. 

Tikiuosi, kad filmų kūrėjai ir lankytojai atras ne tik populiariausius Vilniaus parkus, bet ir atokiau esančias nuostabias gamtines Vilniaus teritorijas“, – kviečia L. Čiakas. 

Trakų Vokės dvaro sodybos parkas

Trakų Vokės dvaro sodybos ansamblis – unikalus architektūros paminklas, menantis grafų Tiškevičių laikus. Iš pradžių tai buvo šios kilmingos giminės vasaros rezidencija, o vėliau – nuolatinė gyvenamoji vieta. Tiškevičių giminė Vokę valdė beveik 100 metų.

Trakų Vokės dvaro sodyba pastarąjį dešimtmetį vis dažniau traukia ne tik lankytojus, bet ir filmų kūrėjus – ši vieta yra suvaidinusi Stokholmą, Sankt Peterburgą, Jungtinės Karalystės miestus. Visgi labiausiai rūmai panašūs į XVIII a. pab. – XIX a. Rytų Europos dvarus. Viduje filmuojama, kai reikia dvariškos atmosferos arba erdvių butų, visuomeninių erdvių. Trakų Vokės dvare–sodyboje filmuoti tokie filmai ir serialai kaip „Karas ir taika“, „Ana Karenina“, „Jekaterina Didžioji“, „Kraujas sniege“, „Hilma“, „Karališkoji minia“ ir daugybė kitų.

Šiandien dvare vyksta edukaciniai renginiai, koncertai, parodos, o visi norintys gali pasivaikščioti viename gražiausių Lietuvoje peizažinio stiliaus parkų. Jį suprojektavo kraštovaizdžio architektas iš Prancūzijos – Eduardas Fransua Andre.

Sauliaus Žiūros nuotr.

Vingio parkas

Medžioklės plotai, poilsio vieta, jėzuitų vienuolių sodai, o šiandien – didžiausias sostinės miško parkas, iš trijų pusių plaunamas Neries upės srovės – taip trumpai būtų galima pristatyti Vingio parko istoriją. 

Šiandien Vingio parkas – mėgstama vilniečių pasivaikščiojimų, sporto ir masinių renginių vieta. Kas ketverius metus čia skamba Dainų šventės, 1988 m. parke vyko Lietuvos Persitvarkymo sąjūdžio surengtas mitingas, o 1997 metais roko grupė „Foje“ čia surengė didžiausią šalies istorijoje koncertą, kuriame susirinko net 60 000 žiūrovų!

Didžiausias Vilniaus parkas traukia ne tik miesto gyventojus, bet ir filmų bei TV serialų kūrėjus. Didžiausia pušų sengirė Lietuvoje filmavimo metu yra tapusi Kvalo Lumpūro miškais, o stadionas – šiuolaikinio Stokholmo kovų arenos prieigomis. Čia filmuoti tokie TV serialai ir filmai kaip „Lea“, BBC2 kanalo atkuriamosios dokumentikos serialas „Nacių iškilimas“, VU Botanikos sode – serialas „Jaunasis Valanderis“ ir netrukus pasirodysiantis distopinis filmas „Rojus“.

Monikos Krilavičienės nuotr.

Bernardinų sodas

„Bernardinų sodui, tokiam, kokį matome dabar – 10 metų, tačiau yra žinoma, jog 1469 metais bernardinų vienuoliai šioje teritorijoje įrengė daržą, sodą, o 1799 m. profesorius Stanislovas Bonifacijus Jundzilas pradėjo kurti botanikos sodą su tvenkiniais“,  – apie Bernardinų sodo istoriją pasakoja VšĮ „Vilniaus miesto parkai“ direktorius Laimonas Čiakas. 

Bernardinų parkui būdingos atviros ir uždaros erdvės, rožynai, alpinariumai, tvenkiniai ir fontanai – galbūt todėl parkas naudojamas ne tik kaip rekreacijos erdvė, bet ir įvairių iniciatyvų, renginių ir net santuokų ceremonijų vieta. Vien 2022 m. parke įregistruotos 106 civilinės santuokos, įvyko keliolika humanistinių ceremonijų.

Ekranuose Bernardinų parką galėjo išvysti BBC2 kanalo atkuriamosios dokumentikos serialo „Nacių iškilimas“, didžiulio populiarumo sulaukusios kostiuminės dramos „Sisi“, serialo  „Karališkoji minia“, įtempto siužeto detektyvo „Jaunasis Valanderis“ ir dramos „Profesionalas: Džemo Belčerio gyvenimas“ žiūrovai. 

Velso kino kūrėjai Bernardinų sode atrado XIX a. Londoną, švedų režisierė Charlotte Brandstrom (geriausiai žinoma iš serialo „Grey anatomija“) sodą pavertė tarptautinės politikos žaidimų aikštele, o serialas „Sisi“ į šią Vilniaus erdvę įnešė XIX a. Europos karališkojo gyvenimo atmosferos.

Sauliaus Žiūros nuotr.

Misionierių sodai ir Kūdrų parkas

Pačioje Užupio pašonėje įsikūrę Misionierių sodai pasižymi ypatinga ramybe ir gamtiškumu. Manoma, kad teritorija paveldėjo misionierių vardą po to, kai XVII a. čia stovėjusį rūmų kompleksą su parku ėmė valdyti misionierių ordino vienuoliai. 

Kūdrų parke vyksta įvairūs koncertai, parką pamėgo ir sportininkai bei menininkai. Čia filmuotas filmas „Hilma“, pasakojantis apie vieną pirmųjų Vakarų pasaulio abstraktaus meno kūrėjų Hilma af Klint, į 6–jo dešimtmečio pabaigą nukeliantis serialas „Blogis“, liepą  „Netflix“ platformoje pasirodysiantis filmas „Rojus“.

Sauliaus Žiūros nuotr.

Sapiegų parkas

Sapiegų parkas įsikūręs Antakalnio rajone. Tai – vienas seniausių Vilniaus parkų, įkurtas šalia didžiojo etmono Kazimiero Jono Sapiegos XVII a. statytų baroko stiliaus rūmų. Anuomet kompleksą sudarė ir vienuolynas su bažnyčia, oficinos ir ūkiniai pastatai, o parke buvo galima pasigrožėti fontanais, skulptūromis ir tvenkiniais. 1809 m. Sapiegų rūmuose, Trinitorių vienuolyne ir Sapiegų parko statiniuose buvo atidaryta Karo ligoninė.

Šiandien parke įsikūręs „Vilnius Tech Park“, šiltuoju metu veikia vasaros skaityklos, žaliuoja seniausias miesto medis, užsukti kviečia jaukios kavinės.

Šį Vilniaus parką tikrai atpažino detektyvinio serialo „Jaunasis Valanderis“ kūrėjai. Čia buvo filmuota svarbi serialo scena – Sapiegų parke stovėjo policijos automobiliai ir išminuotojų pajėgos, o veikėjai bandė išvengti galimai užminuotos bombos sprogimo. Parko erdvėse ir čia esančiuose pastatuose pat filmuotos „Conspiracy of Silence“ scenos, o čia įsikūrusiame restorane – serialas „Grojaraštis“.

Sauliaus Žiūros nuotr.
DALINTIS
susiję straipsniai
This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.